Сонячний та тепловий удар: як вберегтися
13.07.2021
За вікном довгоочікуване літо, що стрімко набирає обертів, а, отже, час поговорити про сонячний та тепловий удар.
Під впливом сонця виробляється природний гормон серотонін, його ще називають «гормон щастя», який покращує настрій, сон та емоційний стан людини. Сонячні промені сприяють синтезу в організмі людини, що є провідним джерелом вітаміну Д, який є необхідним для правильного кальцієво-фосфорного обміну речовин, який в свою чергу відповідає за стан здоров’я кісток, зубів, м’язів, регулює імунні процеси, підтримує баланс мікрофлори шкіри, зменшує м’язову слабкість тощо. І хоч сонце приносить користь нашому організму, варто пам’ятати, що сонце влітку активне та небезпечне, тому при надмірному перебуванні на відкритому сонці є великий шанс зазнати сонячного чи теплового удару.
Що таке сонячний та тепловий удар?
Сонячний удар – це патологічний стан, який характеризується розладом функції головного мозку, внаслідок тривалого впливу прямих сонячних променів на людину, зокрема на голову та верхню частину тулуба.
Тепловий удар – це патологічний стан, який зумовлений розладом терморегуляції, виникає внаслідок надмірного підвищення навколишньої температури, через високу вологість та зневоднення.
Які ознаки сонячного та теплового удару?
Симптоми сонячного та теплового удару є досить схожими. Прояв симптомів залежить від інтенсивності ураження, починаючи від легкого запаморочення і до втрати свідомості.
До ознак сонячного та теплового удару належать: запаморочення, підвищення температури тіла, прискорене дихання, частий слабкий пульс, почервоніння шкіри, спрага, головний біль, нудота, висипання на тілі, слабкість, відсутність пітливості, суха шкіра, в тяжких випадках – судоми, галюцинації, дезорієнтація, втрата свідомості.
Діти, люди похилого віку, особи, які мають надлишкову вагу, серцево-судинні захворювання та ті, хто зловживають алкоголем – найбільш вразливі до перегріву організму.
Щоб уникнути сонячного та теплового удару необхідно:
- уникати зневоднення організму;
- уникати надмірних фізичних навантажень у спекотну та вологу погоду;
- захищатися від сонця, використовуючи головний убір;
- носити світлий одяг з натуральних тканин (бавовна, льон);
- забезпечити необхідну вентиляцію в задушливих приміщеннях;
- обмежити час перебування на сонці в період з 11:00 до 16:00 години;
- уникати вживання важкої їжі та алкогольних напоїв.
Перша допомога постраждалим від сонячного та теплового удару
- негайно викликати швидку допомогу;
- перемістити потерпілого в прохолодне місце;
- забезпечити доступ свіжого повітря;
- розстебнути ґудзики, зняти щільний одяг, взуття, послабити ремінь;
- дати випити прохолодної води;
- застосувати охолоджуючі компреси на шию, голову, під пахвами або за можливості прийняти прохолодний душ чи ванну;
- у тяжких випадках необхідно: покласти потерпілого на спину, дещо піднявши нижні кінцівки; перевірити прохідність дихальних шляхів (у разі аспірації блювотних мас чи западанні язика – повернути голову вбік); за відсутності дихання – застосувати комплекс реанімаційних заходів – штучне дихання і непрямий масаж серця.
Пам’ятайте, що у випадку перегрівання організму необхідно терміново звернутися за медичною допомогою. Бережіть своє здоров’я та життя!
Автор статті: Світлана Котеленець, провідний фахівець відділу супроводу Клієнтів.